Országos Szilárd Leó Fizikaverseny versenyszabályzata
1. A verseny pedagógiai célja
Az Országos Szilárd Leó Fizikaverseny célja: a modern fizikai ismeretek iránti érdeklődés felkeltése és annak minél szélesebb és mélyebb megismertetése.
2. A verseny résztvevői
a) A jelentkezés és a részvétel feltételei:
A versenyre minden magyarországi és határon túli tanuló jelentkezhet a korosztályának megfelelő kategóriában. A verseny nyelve magyar.
b) A kategóriák korcsoportok szerint:
Szenior kategória: a versenykiírás tanévében a rendes érettségi vizsgát tevő évfolyam és az azt közvetlenül megelőző évfolyam tanulói;
Junior kategória: az általános és középfokú oktatási intézmények 12 évesnél idősebb tanulói, akik nem esnek a Szenior (I.) kategóriába.
c) A versenyen való részvétel kizáró okai:
- a versenykiírásban kiírt kategóriától eltérő kategóriában való indulás;
- nem megengedett segédeszköz használata;
- a versenyfeltételek be nem tartása.
d) A résztvevők jogai, kötelességei:
Minden versenyző joga, hogy a saját kategóriájában induljon, kötelessége a versenykiírás feltételeinek megfelelően részt venni a versenyen. Minden versenyzőnek joga van ahhoz, hogy a versenyen a kategóriájában résztvevő többi versenyzővel azonos feltételek között versenyezzen.
3. A verseny szervezői, lebonyolítói
a) A versenybizottság összetétele, kizáró okok
A versenybizottság elnökét a Magyar Nukleáris Társaság elnöksége bízza meg, a megbízatása visszavonásig tart. A versenybizottság tagjai az egyetemek és tudományegyetemek nukleáris technikai és fizika tanszékeinek jelenlegi vagy volt oktatói, kutatófizikusok, volt versenyzők, illetve a középiskolák jelenlegi vagy korábbi fizika szakos tanárai közül kerülnek ki. A versenybizottság tagjait a versenybizottság elnöke kéri fel évente a bizottság munkájában való részvételre. A második forduló helyi szervezőit a Magyar Nukleáris Társaság bízza meg. A versenybizottság munkájából, ill. a helyi szervezők közül kizáró ok: közeli hozzátartozó vagy saját tanítvány részvétele a verseny adott fordulójában (felkészítő tanár nem lehet tagja a versenybizottságnak).
b) A versenybizottság feladatai
A versenybizottság állítja össze a versenyfeladatokat és a javítási útmutatókat mind az első, mind a második fordulóra. Az első fordulóban a versenybizottság a visszaküldött dolgozatokat ellenőrzi és szükség esetén a pontszámokat felüljavítja. A második fordulóban a résztvevők munkáját a versenybizottság tagjai értékelik.
4. Nevezés módja, határideje, nevezési díj
a) Nevezés az I. fordulóra, nevezési díj
A I. fordulóra az iskolai nevezéseket a versenybizottság elnöke gyűjti össze a versenykiírásban meghatározott határidőig. Az iskoláknak meg kell adniuk a versenyzők kategóriánkénti létszámát, nemét, valamint az iskola és a kapcsolattartó tanár elérhetőségét (név, postai cím, telefonszám, e-mail cím). Ehhez az iskoláknak ki kell tölteni a https://sukjaro.hu/SzilardVerseny/JelentkezesiLap.xlsx linken található Excel dokumentumot, és a Versenykiírásban meghatározott határidőig e-mailben el kell küldeniük a versenybizottság elnöke részére. Az adatokat a verseny szervezői a GDPR rendelkezéseinek megfelelően kezelik.
A I. fordulóra nevezési díj nincs.
b) Nevezés az II. fordulóra (döntőre), részvételi díj, egyéb költségek
A II. fordulóra (döntő) az I. fordulóhoz hasonló módon, egy Excel dokumentum kitöltésével, és a versenybizottság elnökének e-mailben történő elküldésével regisztrálnak a döntőre behívott versenyzők és kísérőtanáraik. A regisztrációkor a versenyen résztvevőknek az atomerőmű látogatáshoz szükséges személyes adataikon (születési dátum, személyi ig, száma) és iskolájuk nevén, címén túl az étkezés, szállás igényüket is meg kell adniuk.A személyi adatokat a verseny szervezői a GDPR rendelkezéseinek megfelelően kezelik.
Részvételi díj nincs a versenyen, azonban a versenyzőknek és kísérőtanáraiknak az igénybe vett étkezés és szállásdíjat meg kell téríteniük a szolgáltatók felé. Amennyiben a Verseny támogatói és szponzorai által adott anyagi támogatás lehetővé teszi, a szervezők a szállás és étkezés díját részben vagy egészében a támogatásokból fedezik.
5. Az egyes fordulók lebonyolítása
Az első forduló a nevező iskolákban kerül lebonyolításra. A dolgozatokat a felkészítő tanár kijavítja, majd a versenybizottság címére beküldi az előre meghatározott pontszámot elért dolgozatokat. Küszöbpontszámok a beküldéshez: Szenior kategória: a maximális pontszám 60%-a, Junior kategória: a maximális pontszám 40%-a. A dolgozatokat beküldő iskolákat a versenybizottság a versenyfelhívásban rögzített határidőig e-mailben értesíti arról, hogy a beküldött dolgozatok szerzői közül kik jutottak be a verseny döntőjébe. Azok az iskolák is kapnak értesítést, ahonnan beküldött dolgozatok közül senki sem jutott be a verseny döntőjébe.
A második fordulóba a legmagasabb pontszámot elért maximum 20 fő Szenior kategóriás, és maximum 10 fő Junior kategóriás tanulót hívja be a versenybizottság. Ettől kivételes esetben (pl. pontszám egyenlőség) a versenybizottság elnöke eltérést engedélyezhet.
A második forduló (döntő) minden év áprilisában, hagyományosan Pakson, az Energetikai Technikum és Kollégiumban kerül megrendezésre. A döntő számolásos és elméleti, mérési és számítógépes feladatokból áll, pontértékek 50-25-25%. A számolásos és elméleti feladatsor megoldására 3 óra, míg a mérési és számítógépes feladat megoldására 1,5-1,5 óra áll a versenyzők rendelkezésére. A végeredménybe csak a második fordulóban elért pontok számítanak be.
6. A Verseny témaköre, ismeretanyaga
A Verseny a középiskolás tananyag modern fizikai – elsősorban hullámmodell, magfizikai és sugárvédelmi – fejezeteinek alkalmazás szintű tudását és környezetvédelmi alapismereteket kér számon. Egyes területeken túlmutat a középiskolai fizika tananyag keretein
A kijelölt témakörök a következők:
- Mikrorészecskék leírásának alapjai, az anyag kettős természete;
- Hőmérsékleti sugárzás törvényei, fotonok;
- Fényelektromos jelenség, Compton jelenség;
- De Broglie összefüggés, elektronok interferenciája;
- Heisenberg-féle határozatlansági összefüggés;
- A hidrogénatom hullámmodellje;
- A kvantumszámok szemléletes jelentése: ’s’, ’p’, és ’d’ állapotok;
- Az elemek periódusos rendszerének atomszerkezeti magyarázata;
- A röntgensugárzás keletkezése és tulajdonságai;
- A speciális relativitáselmélet alapjai. E = mc^2, nyugalmi energia, teljes energia és lendület kapcsolata, Lorentz kontrakció és idődilatáció;
- Az atommag és szerkezete: proton, neutron;
- Rendszám és tömegszám. Magerők és kötési energia;
- Radioaktivitás: felezési idő, gamma-, béta- és alfa-bomlás;
- Maghasadás, neutron-láncreakció, atombomba, atomreaktor, atomerőmű;
- Atomenergia felhasználásának lehetőségei, szükségessége és kockázata;
- Sugárvédelmi alapismeretek;
- Magfúzió, a Nap energiatermelése;
- Hevesy György (radioaktív nyomjelzés);
- Teller Ede, Szilárd Leó, Wigner Jenő (atomreaktor) munkássága;
- Részecskegyorsítók működési elvei, CERN, LHC, elemi részek;
- Környezetvédelmi alapismeretek: pl. CO2 és az üvegházhatás, ózonlyuk;
- Radon-probléma, radioaktív hulladék elhelyezése.
7. Az egyes fordulók feladattípusai, felkészüléshez javasolt irodalom
Az első forduló számolásos és elméleti feladatokat tartalmaz a modern fizika témaköréből, kiemelten kezelve a magfizikát, a nukleáris energiatermelést, valamint a környezetvédelmet. A feladatsor 10 feladatot tartalmaz a Szenior és a Junior kategóriájú versenyzők részére. A feladatok között mindig vannak közösek.
A második forduló (döntő) számolásos és elméleti feladatokból, mérési feladatból és számítógépes feladatból áll. A mérési és számítógépes feladatok közösek, az elméleti feladatsorban vannak közösek is a két kategóriára.
Felkészüléshez javasolt irodalom:
- Országos Szilárd Leó fizikaverseny feladatai és megoldásai 2017-2022;
- Országos Szilárd Leó fizikaverseny feladatai és megoldásai 2011-2016;
- Országos Szilárd Leó fizikaverseny feladatai és megoldásai 2005-2010;
- Országos Szilárd Leó fizikaverseny feladatai és megoldásai 1998-2004;
- Simon Péter - Szabó Attila: Modern Fizika szakköri füzet;
- Marx György: Atommagközelben;
- Marx György: Életrevaló atomok;
- Marx György: Atomközelben;
- Marx György: Beszélgetés marslakókkal
- Radnóti Katalin szerk.: Igy oldunk meg atomfizikai feladatokat;
- Radnóti Katalin szerk.: Modern Fizika CD.
8. Értékelési eljárások
A verseny első és második fordulójában minden számolásos és elméleti feladatért egységesen öt pont jár. A döntőben a szimulációs és a kísérleti fordulók az összes pontszám 25-25%-át adják. A versenybizottság által készített javítási útmutató részletes leírást ad a tanulók munkájának értékeléséhez.
9. Verseny díjai
A Magyar Nukleáris Társaság díjai:
- Az országos döntőbe bejutott valamennyi tanuló az MNT könyvjutalmában részesül.
- Kedvezményes részvételi lehetőség a Nukleáris Szaktáborban a két kategória első három helyezettjének.
- Az MNT WIN a legeredményesebb lányversenyző számára különdíjat ad.
- Az adott tanévi Országos Szilárd Leó Fizikaversenyre legeredményesebben felkészítő tanárt jutalomban részesíti.
- A döntőben kategóriánként az 1-3. helyezett:
- egyszeri ösztöndíjban részesül,
- helyezésének megfelelő (arany, ezüst, bronz) fokozatú Szilárd Leó vert érmet kap ajándékba.
- A felkészítő tanárok pontversenyében a legeredményesebb tanár Szilárd Leó Tanári Delfin-díjban részesül.
- A Versenyen a legjobb eredményt elért iskola Marx György Vándordíjban részesül.
Különdíjak:
- Az Országos Szilárd Leó Fizikaverseny versenybizottsága az adott évben további díjakat, elismeréseket adhat ki.
- Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat kategóriánként az 1-5. helyezett részére egy éves Fizikai Szemle előfizetést ad.
10. A versenyrendezők elérhetősége
A versenybizottság vezetője:
A Magyar Nukleáris Társaság elnöksége által megbízott személy. Neve és elérhetősége megtalálható a Verseny honlapján: http://szilardverseny.hu .
A versenybizottság tagjai:
A versenybizottság tagjainak a listája megtalálható a Verseny honlapján: http://szilardverseny.hu
A Verseny pénzügyi és gazdasági felelőse:
A Magyar Nukleáris Társaság titkára. A titkár neve és elérhetősége megtalálható a Magyar Nukleáris Társaság honlapján: https://nuklearis.hu/kapcsolat
A Verseny döntőjének megszervezéséért felelős helyi szervező:
A paksi Energetikai Technikum és Kollégium igazgatója.
Elérhetősége: http://www.eszi.hu/kapcsolat
11. A Verseny honlapjai
http://www.szilardverseny.hu, valamint https://sukjaro.hu/szilardverseny
Budapest-Paks, 2024. július 1.
Országos Szilárd Leó Fizikaverseny
versenybizottsága